Czopek Barbara

Jan-Zych

Z zawodu geofizyk, absolwentka i pracownik Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie, rodowita krakowianka
Od lat jej pasją były sport i podróże, czemu sprzyja uprawiany zawód. Dopiero po studiach poznała urok fotografii, a aparat fotograficzny początkowo stanowił tylko narzędzie do robienia „zapisków” licznych podróży zawodowych, jak i wyjazdów górskich, wspinaczkowych czy narciarskich. Fotografuje wszystko, co tylko zwróci jej uwagę: ulotność podświetlonego słońcem liścia, zmienność pór roku, perspektywę otwartych pejzaży, szczegóły architektoniczne, a także szarość miasta lub smutną buzię dziecka. Interesują ją głównie nastroje otoczenia, w plenerze czy w zamkniętej przestrzeni, więc technika fotografowania pozostaje dla niej na drugim miejscu. Jest fanką, przyjaciółką i dokumentalistką działalności krakowskiego środowiska jazzowego, kilka z jej licznych wystaw poświęciła tej tematyce.

Od 2003 r. jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego, od 2004 r. Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie w Galerii „Nafta” prowadziła grupę Fotograficzną „Subiektywna”. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz kilku indywidualnych.