Cabała Ryszard

Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, a także Szkoły Kreatywnej Fotografii przy Krakowskich Szkołach Artystycznych. Fotografią interesuje się już od szkoły podstawowej. Interesuje go fotografia krajobrazu, architektury, pojedynczego człowieka i ulicznego tłumu. W coraz większym stopniu jego fotografie nawiązują do sztuki i malarstwa.
Fascynują go również zdjęcia wykonane w podczerwieni. Fotografia to dla niego źródło niewyczerpanej inspiracji, pozwalającej każdego dnia uczyć się i odkrywać jej nowe aspekty. Daje mu dużo satysfakcji i jest siłą do rozwoju. Obecnie obrany kierunek skupia się na interpretacji prac, takich jak: pejzaże miejskie, portrety i akty w gumie chromianowej, na doskonaleniu warsztatu pracy. Jest to technika wybitnie indywidualna. Każdy obraz jest inny, nie da się zagwarantować powtarzalności i utrzymania stałości wszystkich parametrów. Guma pozwala na szeroki margines tworzenia. Możliwości przekazu są bardzo duże. Każda praca z tego samego negatywu w gumie chromianowej jest zawsze oryginałem i można traktować ją jako niepowtarzalne dzieło sztuki.
Pasja fotograficzna zaowocowała wystawieniem kilku prac na Wystawie Sztuki im. Ryszarda Kubińskiego w Galerii Sztuki Orchard Lake w 2005 r. oraz wystawami indywidualnymi: „ Four Seasons” w Klubie Polonii w Wyandotte (Michigan) w 2006 r., „ Z Florydy do Zielonek w podczerwieni i w kolorze” w 2010 r. w Bibliotece Publicznej w Zielonkach oraz w 2015 r. w Piwnicy Pod Baranami „ Kraków, portrety miasta” – zestaw dziesięciu prac 100 x 70 cm wykonanych techniką szlachetną – wielowarstwową gumą chromianową. Od 2012 r. jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego.