Langer Magda

CZŁONEK HONOROWY KKF
(Magdalena Wanda Wilkońska Klimsza)
Fotograf  z zamiłowania, mgr inż. entomolog, ze swoją pasją miała do czynienia od najmłodszych lat z racji tradycji rodzinnych. Początkowo traktowała ją jako hobby, niejednokrotnie poznając otaczający świat poprzez obiektyw aparatu fotograficznego, z którym nie rozstaje się od siódmego roku życia.
Od kilkunastu lat fotografowaniem zajmuje się zawodowo, prowadząc – już jako trzecie pokolenie – atelier i laboratorium, specjalizujące się w fotografii czarno-białej. Od 1984 r. jest członkiem Cechu Fotografów, a w 1994 r. związała się z Krakowskim Klubem Fotograficznym. Od 1997 r.  jest członkiem zarządu KKF.
W czerwcu 2005 Kapituła Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców przyznała Magdzie Langer tytuł Artysty Fotografa RP, przyjmując w poczet swoich członków.
Fotografując od tak dawna, Magda wiele godzin spędziła w ciemni przy koreksach i powiększalnikach, miała do czynienia z bardzo różnymi formami zdjęć: z fotografią reportażową, dokumentalną, czy przyrodniczą; ze zdjęciami robionymi na zamówienie, a także dla własnej przyjemności i satysfakcji. Niemniej jednak preferowanymi przez nią tematami są: pejzaż – zwłaszcza ten nie skażony cywilizacją – oraz portret, ze szczególnym uwzględnieniem portretu kreacyjnego dziecka. Magdę można zobaczyć również z kamerą w ręce, jako że i filmowanie nie jest jej obce.
Ponieważ współzawodnictwo nie leży w jej naturze, stroni od konkursów, za to chętnie uczestniczy w wystawach. Do tej pory brała udział w kilkudziesięciu zbiorowych. Jej pierwsza autorska wystawa miała miejsce w 1989 r., od tego czasu na swoim koncie ma już ponad trzydzieści wystaw i prezentacji indywidualnych w kraju i za granicą (USA, Węgry, Niemcy, Włochy, Słowacja). Zawsze są to jednorodne tematycznie cykle fotografii analogowych monochromatycznych, barwnych lub – hołdując tradycjom – czarno-białych.
Choć obcowanie Magdy z fotografią trwa tak wiele lat, nadal traktuje ją jak magiczne zwierciadło, które bywa odskocznią od codzienności.

Najważniejsze cykle fotograficzne:
1.      „Czerń bieli”
2.      „Dziewczynka z zapałkami”
3.      „Zaklęci”
4.      „Koronek czar”
5.      „Podole”
6.      „Magia światła”
7.      „Wolniej...”
8.      „Kalejdoskop”
oraz fotografia przeglądowa i portret studyjny.

Wystawy indywidualne:
- listopad 1989 - Kraków - Fotogaleria MPiK, Rynek Podgórski "Zima"
- czerwiec 1995 - Kraków - Fotogaleria NCK, ul. Jana Pawła II "Dziewczynka z zapałkami" – I część
- grudzień 1995 - Kraków - Fotogaleria „Focus”, ul. Smoleńsk "Czerń bieli"
- styczeń 1996 - Nikiszowiec k. Katowic, Cech Fotografów „Dziewczynka z zapałkami” – I część
- luty 1996 - Kozubów k. Pińczowa, Leśniczówka „Dziewczynka z zapałkami” – I część
- październik 1997- Kraków - NOT Nowa Huta „Dziewczynka z zapałkami” – II część
- listopad 1997 - Kraków – NCK Galeria Malarzy, ul. Jana Pawła II „Zaklęci”
- marzec 1998 - Kraków – „Fuji-jama”, pl. Axentowicza „Dziewczynka z zapałkami” – II część
- grudzień 1998 - Leśna Podkowa k. Warszawy - Ośrodek Kultury „Dziewczynka z zapałkami” – I i II część
- styczeń 1999 - Mielec - Dom Kultury " Podole – podróż śladami polskości”
- luty 1999 - Rzeszów - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa „Podole – Podróż śladami polskości”